
Na co zwracać uwagę kupując rower stacjonarny
Posiadanie roweru stacjonarnego w domu przynosi wiele korzyści. Jednak nie każdy wie, jaki model wybrać. W sklepach znajdziemy rowery, których ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a modele z wyższej półki mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zanim udasz się do sklepu, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim kilka porad, które ułatwią ci wybór odpowiedniego modelu. Jaki rower stacjonarny kupić?
Do czego ci rower stacjonarny?
Na początek zastanów się jakim budżetem dysponujesz, gdyż od tego zależeć będzie to, czy kupisz rower nowy czy używany. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, rozglądaj się za używanym, ale wysokiej jakości rowerem, najlepiej renomowanej firmy. Pamiętaj, że w sklepach bez problemu zrobisz zakupy na raty, a w wielu przypadkach oprocentowanie wynosi 0%, dlatego warto skorzystać również z takiego rozwiązania.
Jeśli zależy ci na odchudzaniu i dbaniu o zdrowie pamiętaj, że dieta jest najważniejsza, a regularne ćwiczenia są na drugim miejscu. Regularne ćwiczenie na rowerze stacjonarnym pozwala skutecznie schudnąć, poprawić kondycję. Jest też mniej kontuzyjne niż jazda na klasycznym rowerze. Wybierając sprzęt do domowego użytku, zwróć uwagę na to ile masz dostępnego miejsca, gdyż w sklepach znajdziesz zarówno te mniejsze, jak i większe rowery.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest masa roweru treningowego. Lżejszy z powodzeniem możesz przenosić po zakończeniu ćwiczeń. Pamiętaj, że im cięższy jest rower, tym jest stabilniejszy, ale trudniej go przenosić. Nie zaleca się kupowania roweru ważącego od 10 do 15 kg, gdyż może on być niestabilny i wykonany z materiałów niskiej jakości. Waga najcięższych rowerów może osiągnąć nawet ponad 60 kg, przy czym porządny model powinien ważyć minimum 20-25 kilogramów.
Warto również zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości siodełka i kierownicy, co wpływa na komfort podczas ćwiczeń. W sklepach znajdziesz rowery pionowe, poziome i spinningowe. Te ostatnie są przeznaczone do bardziej intensywnych treningów. Rower pionowy pozwala na jazdę w pozycji siedzącej i stojącej, a poziomy model nie odciąża górnych partii ciała.
Rower magnetyczny czy rower elektromagnetyczny?
Ostatnią rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest koło zamachowe i system oporu. Najtańszym rozwiązaniem jest system oporu mechanicznego, który znajdziemy w tanich rowerach. Kolejnym jest system oporu magnetycznego – polega na hamowaniu kół za pomocą hamulców magnetycznych. Jego główną zaletą jest to, że pracuje bardzo cicho i dokładnie, a także możesz precyzyjnie dostosować opór do swoich potrzeb.
System oporu elektromagnetycznego działa cicho i jest najdokładniejszy, ale też najbardziej skomplikowany w budowie, przez co jest najdroższy w naprawie. Oprócz hamulca magnetycznego za ustawienie oporu odpowiada specjalny mikroprocesor sterujący silnikiem elektrycznym. System ten jest najczęściej spotykany w najdroższych rowerach treningowych.
Zwróć uwagę również na masę koła zamachowego. Dla początkujących wystarczające będzie 7-12 kg, a dla zaawansowanych 20 kg. Możliwość regulacji oporu jest ważna, gdyż pozwala na utrudnianie treningów. To przekłada się na szybsze odchudzanie i poprawę kondycji. Większy opór pozwoli ci również wzmocnić nogi i rozbudować mięśnie.
Rower stacjonarny: (c) Zakupy.Miasta.pl > Cas / GT
Zobacz też:
> Ciekawostki o rowerach
>